Honza: Bez zábavy to nejde

Honza Flek je náš Cloud Architekt. S klienty pracuje na projektech od prvního vzniku myšlenky. Hlídá, aby se z něj to hlavní za běhu neztratilo a taky má nos na to poznat, kdy je potřeba změnit směr. Svému dvacetiletému já by doporučil naslouchat i věcem, které na první pohled nedávají smysl.

Cloud Architekt. Říká vizitka. Skvělý profík. Říká kolegyně Iva. Co že to teda v manice vlastně děláš?

Pracuju se zákazníky na projektech už od okamžiku vzniku myšlenky. Společně je ladíme a já pak v průběhu realizace hlídám, aby se základní myšlenky neztratily. Taky je mým úkolem poznat, kdy je třeba změnit směr, protože to situace vyžaduje. Věřím, že úspěšné projekty jsou ty, kdy celý tým ví, kam se směřuje a proč. Zajímají mě témata zasazená do kontextu konkrétní situace u konkrétního zákazníka, protože nevěřím na přístup „one size fits all“.

A vlastně se jim také snažím myšlenky na nové projekty tak trochu servírovat.  Aby na ně dostali chuť. A pak je společně upečeme 😊 Ale věřím, že všechno má svoje místo a čas a nevyplácí se na věci uspěchat ani zbytečně tlačit na pilu. To ale neznamená jen pasivně čekat.

 Kdo jsi v práci?

V manice jsem kolega a kamarád. Mám rád neformální atmosféru a humor. Bez zábavy mi práce moc nejde a občas to s mírou vtipkování přeženu. Zatím to tady ale vždycky všichni vydýchali. Neumím hrát sólo, potřebuju sdílet a být v kontaktu s lidmi – rád každému poradím, když vím, nebo se pokusím alespoň nasměrovat dál. Vím, co umím a dokážu a rád si nechám poradit s tématy, která jsou mimo můj záběr.

Kdo jsi doma?

Dcera říká, že jsem nejlepší ohřívač záchodového prkénka. Syn říká, že jsem táta a slávista. Poslední dobou se mi zdá, že vyrábím problémy a pak je musím hasit. Život mě asi udržuje ve střehu, abych nezakrněl 😀

 Největší pracovní úspěch za poslední rok?

Práce s klienty, se kterými mám dlouhodobé vztahy, pod křídly manica.

Největší osobní úspěch?

Za poslední dobu jsou to dvě věci. Podařilo se mi korporátně nezblbnout a změnit pracovní působiště. A pak se mi povedlo skoro dostavit dům z kamene, dřeva, slámy a hlíny.

Na čem zajímavém aktuálně pracuješ?

Mám dva dlouhodobé projekty.

Jeden je primárně o definici strategie optimálního využití cloudových technologií. Zákazník nakoupil licence Microsoft 365 a teď společně přemýšlíme o tom, jak je maximálně využít. Jak neplatit dvakrát za stejnou věc. Jak posunout bezpečnostní standard. Jak přesvědčit interní tým, že cloud pro něj není hrozba, ale příležitost. Baví mě pozorovat, že přes počáteční skepsi v týmu se situace postupně mění, mimo jiné proto, že jsem se z obecné roviny „to nepůjde“, dostali na dřeň a otevřeně se bavíme o potřebách zákazníka a jejich naplnění. V průběhu projektu jsme záběr nenásilně rozšířili směrem k diskuzi o možném využití Azure, když už ten Microsoft cloud řešíme. V tomto konkrétním projektu se také ukazuje, jak důležitý je osvícený executive sponzorship.

Druhý projekt je o implementaci a adopci Microsoft 365 pro zákazníka, který má cca 8000 zaměstnanců v pěti zemích a je nově součástí velké finanční skupiny. Byl to pro mě nový klient a zpočátku jsme zažívali standardní „ladění se“ na sebe a způsoby fungování. Vyplatila se otevřenost a transparentní komunikace. Úspěšně jsme dokončili první fázi, kdy se zákazník odříznul od IT prostředí staré matky. V tuto chvíli pokračujeme druhou fází, kdy nasazujeme ostatní workloady Microsoft 365. Dokonce to vypadá, že náš přístup, odbornost, otevřenost a výsledky jsou vidět na úrovni celé skupiny. Byli jsme požádáni o konzultace a vedení integrace implementace Microsoft 365 v dalších dcerách stejné finanční skupiny.

Máš nějakou tajnou závislost?

Jsem závislý na lidech, humoru a správně fungujících mezilidských vztazích. Ale nikomu to neříkejte. Když to zůstane napsané jenom tady, určitě se to nikdo nedozví. 😀

Jaký dopravní prostředek rád využíváš?

Vlak. Dlouho jsem vlakem nejezdil, ale zjistil jsem, že je jízda vlakem je pohoda a někdy také romantika. Úplně ideální není, když čekáte pohodu a z cesty vyjde spíš romatika 😊 Rád vidím, jak jsou moje děti nadšené z jízdy příměstským dvoupatrákem.

Co bys doporučil svému 20ti letému já?

Méně egocentrismu a více naslouchání. I věcem, které na první dobrou nedávají smysl.

Zajímavými kolegy se jenom hemžíme. Mrkněte na rozhovory s dalšími našimi profíky: