Matěj: Posouvám hranice projektů

Matěj v manice řídí tým Strategic Advisory. Za svůj největší pracovní úspěch považuje, že ho práce baví – je to tím, že pro klienty vymýšlí stále zajímavější řešení. Je to člověk, který dokáže zkrotit procesy, projekty a nápady a dát jim řád. Často se věnuje nastavování procesů v korporacích a spolupracuje s týmy, které jsou odpovědné za cloudové platformy a technologie.

Co děláš v manice?

V manice pracuju lehce přes tři roky a mám za úkol řídit a vést tým Strategic Advisory. Takže jsem konzultant, projektový manažer a team leader v jednom.

Na čem zajímavém aktuálně pracuješ?

No, čím začít. 🙂 Ze zajímavých projektů bych zmínil interní portál pro desetitisíce uživatelů, přístupný z jakéhokoli zařízení a odkudkoliv. Další skvělé projekty máme v oblasti cloudu, kdy pomáháme zákazníkům přejít na cloudové nástroje Microsoft 365. Hodně se věnujeme i analýze dat a zobrazení jejich hodnot v Power BI. Asi nejzajímavější aktivitou je nastavování procesů a obecně týmů v korporacích, které jsou odpovědné za všechny cloudové platformy a technologie. Tohle téma je pro nás klíčové, stále v něm posouváme hranice a také zdokonalujeme náš produkt Cloud Hub – o něm ještě určitě uslyšíte!

Co tě na tvojí práci nejvíc baví?

Možná to bude znít zvláštně, ale jako největší pracovní úspěch beru to, že se v práci nenudím! Obrací se na nás zákazníci s čím dál zajímavějšími projekty, a tak je pořád co vymýšlet a zkoumat, a to mě baví a naplňuje!

Taky mám velkou radost z toho, že se náš tým rozrůstá a máme možnost více se specializovat. Můžeme se tak soustředit na méně věcí, ale s o to větší energií a úsilím.

Jaký jsi kolega?

 V práci se snažím dívat se na věci z různých úhlů pohledu a zároveň neztrácet pohled z ptačí perspektivy. Jsem ten, kdo startuje projekty, vymýšlí řešení a nastavuje procesy tak, aby bylo všechno pod kontrolou. Nebojím se dělat nepříjemná rozhodnutí, když je to potřeba. Důležitá je pro mě hlavně spokojenost zákazníka a úspěch projektu.

Na druhou stranu přiznávám, že to se mnou není vždycky jednoduché. Mám na sebe i na ostatní kolegy relativně vysoké nároky. Sám ale průběžně pracuju na tom, abych byl lepší kolega, šéf, obchodník nebo projektový manažer. Doufám, že to tak cítí i ostatní.

Jaký jsi šéf?

To by asi lépe zhodnotil můj tým. Zkusím alespoň hypotézu… Obecně mám rád situaci pod kontrolou a chci být pořádně připravený. A to platí i v mojí současné pozici „šéfa“. Možná tím můžu na ostatní působit přísnějším dojmem. Jsem občas náročný, ale za každé situace se snažím být maximálně férový. Kromě kontroly stavu projektů a utilizace svého týmu mě zajímá i motivace jednotlivých členů týmu, a to, jak tým funguje jako celek.

Máš nějaký recept na to, jak vést tým?

Jsem rád, že svým lidem můžu věřit a snažím se, aby ke vzájemné důvěře v týmu směřovalo i moje vedení. Proto chci, aby každý měl na sobě kus odpovědnosti, uměl se rozhodovat sám za sebe a byl schopný si svoji práci obhájit. Juniorům dávám jejich vlastní projekty co nejdříve. Zkušenější členy týmu se zase snažím vést k tomu, aby vzdělávali nováčky. Ve výsledku to pak hezky funguje a zapadá to do sebe.

Taky věřím číslům. Sleduji výkonnost týmu pomocí několika faktorů. To mi pomáhá rozhodovat se při plánování rozvoje a směřování všech členů nebo při jejich hodnocení. Ale taky si uvědomuju, že nejde všechno hodnotit jen podle čísel. Nejsme stroje. Každý jsme jiný, a tak je potřeba k výsledkům v podobě čísel přistupovat u každého individuálně.

Máš nějaký tip, co ti ve vedení lidí zafungovalo, nebo naopak něco, čemu se raději vyvarovat?

Nesnažit se lidem říkat, co mají přesně dělat. To nefunguje. Každý se k cíli dostává jinou cestou a cesty, které fungují mně, nemusí fungovat ostatním. Když mám možnost, snažím se kolegům dávat projekty, které je baví, a moc do toho nekecat. To samo o sobě funguje jako nejlepší hnací motor. Já už pak jen z povzdálí sleduju, jak se situace vyvíjí a zasahuju jen velmi výjimečně.

Kdo jsi doma?

Manžel, účetní, kuchař, sportovec a chorobný plánovač v jedné osobě. Rád trávím čas vařením, testováním a upravováním receptů z celého světa, prostě miluju skvělé jídlo! Taky rád dělám věci, které mají dlouhodobý efekt – jako má například zdravé jídlo a cvičení na mé tělo nebo investování na rodinný rozpočet.

Když mám čas, zajdu s kamarády na brusle, badminton, na beach volejbal nebo jen tak do posilovny. Také mi z mládí zůstala láska k jachtingu.

Čím sis naposledy udělal radost?

 Vloni jsem překonal svůj strach z létání a přepravil se vzduchem přes půl zeměkoule do Indonésie. A stálo to za to! Odměnou za přežití přes 13 hodin letu mi byl měsíc strávený v ráji.