Tomáš: Klienty v tom nikdy nenecháme.

Tomáš před pěti lety založil firmu manica. Po téměř deseti letech práce v Microsoftu se rozhodl využít svých znalostí a zkušeností a začal radit převážně velkým společnostem, jak využívat produkty Microsoftu na maximum. Firmu od počátku staví na schopnostech a znalostech svého týmu a ochotě dojít s klientem o krok dál, než je u konzultantských firem běžné.

Jaká je tvoje role v manice?

Oficiálně jsem CEO. Takže bych logicky měl firmu řídit. V praxi ale určitě není všechno jen podle mě. Velice brzo po tom, co jsem firmu založil, mi došlo, že potřebuju názory a zkušenosti dalších k tomu, abychom se mohli posouvat dál. Takže pozice CEO má svoji sílu, ale bez všech ostatních lidí ve firmě bych nebyl nic.

Jaký jsi kolega a šéf?

To by byla dobrá otázka spíš na ostatní. A dost by mě zajímala odpověď. 😊 Vnímám se jako někdo, kdo má představu o cíli, ale o cestě hodně rád debatuje. Obecně mám rád lidi s názorem. Hodně se zaměřuju na výsledek. Myslím, že jsem proti současným trendům, dost často nekorektní a říkám věci hodně přímočaře bez ohledu na to, s kým se bavím. Osvědčilo se mi to. Ale druhá strana to taky musí brát s nadhledem. Snažím se být chápavý, ale medaili za empatii bych si asi nedal.

Největší pracovní úspěch za poslední rok?

Mám tři věci, které považuji za velký úspěch. Zaprvé je nám 5 let. To je něco, co bych si na začátku nedovolil nahlas vyslovit. Druhá věc je, že spolu se zákazníky nacházíme pořád nová společná témata. Jsem člověk, který si uvnitř neustále klade otázky a rád vymýšlí nové cesty. Proto mě ta práce tak baví. Fakt bych nechtěl, aby se z naší práce stal nudný konzultační business.. Třetí věc je, že když se potkám s člověkem, který je uznávaný v oboru, chce k nám jít pracovat, protože nás vnímá pozitivně a myslí si, že děláme svoji práci dobře. Z toho mám fakt radost.

Máš nějakou vizi do budoucna?

Firma od počátku stojí na pevných základech znalostí a zkušeností lidí, kteří v ní pracují. Chceme být konzultační firmou v oblasti cloudu, ve které pracují konzultanti, na které se může zákazník skutečně spolehnout. Jsou ochotni převzít odpovědnost a dát k dispozici svůj kredit proto aby stanovený cíl dopadl. Zní to možná banálně ale to je to, co si myslím, že nás odlišuje. Obsahově se budeme i do budoucna věnovat reálnému využití cloudu v místech, kde to dává racionálně smysl. Ale nechceme se na cloud koukat jen z IT pohledu. Téma, které je pro nás klíčové dlouhodobě, je změna způsobů spolupráce ve velkých organizacích. Tam je technologie pouhou lopatou, nás zajímá, co se lidem děje v hlavách a jak to posunout o kus dál.

V čem je manica výjimečná?

Jeden náš zákazník mi řekl, že největší hodnotou, kterou u nás cítí je, že „ho v tom nenecháme“. Což je přesně to, oč tu jde. Původní nápad na název společnosti byl Backstage – být oporou pro zákazníky, tvořit je slavnými. Bohužel už byl zabraný. Obsah se ale očividně nevytratil a popravdě, manica je hezčí 😊

Děláte teď na něčem zajímavém?

Jasně, děláme toho spoustu. Těžko volit ten nejlepší projekt. Ale kdybych měl vybrat něco netradičního tak bych zmínil, že nás teď aktuálně jeden zákazník požádal o realizaci PoC na sdílení kol v areálu jeho továrny. Skvělé spojení IT a sportu, to mě baví. Když odhlédnu od projektů, napadají mě věci jako budoucí fungování uvnitř společnosti nebo rozvoj v oblasti spolupráce ve velkých firmách. Pořád si říkám, že můžeme jít ještě o spoustu kroků dál a zkoušet opravdu inovativní řešení. Nápadů máme dost, ale záleží taky hodně na tom, jak odvážní budou naši zákazníci.

Kdo jsi doma?

Táta od dvou dětí, student vinařství, místostarosta vesnice a od kořenů zvědavý člověk. Baví mě vytvářet místa, kde se lidé setkávají, poznávají. Taky jsem vášnivý motorkář, kutil a sportovní nadšenec. Sport ale dělám v cyklech a přiznám se, že teď zrovna jsem mimo tenhle sportovní cyklus. Rád zakládám tradice. Mám na svědomí třeba mistrovství naší obce v bramborovém salátu. 😊

Zajímavými kolegy se jenom hemžíme. Mrkněte na rozhovory s dalšími našimi profíky: