Tatra banka: Změna v IT nebo kulturní změna?

Před dvěma lety se slovenská Tatra banka rozhodla provětrat systémy a najít úplně nové IT řešení pro svoje zaměstnance i klienty. Bylo třeba přejít na modernější platformu, se kterou se bude snadno pracovat, a která zefektivní spolupráci v týmech i na dálku. Během poměrně krátké doby tak muselo 3700 zaměstnanců zvyklých pracovat s Lotus Notes přejít na Office 365. A to není jen tak. Tak velká změna se totiž celkově dotkne způsobu práce ve firmě. A právě s tím pomohla manica.

Při přechodu na nové IT nástroje je samozřejmě důležité dívat se na to, co všechno umí a co dokážou firmě zajistit a vyřešit, ale minimálně stejně důležité je naučit s nimi pracovat lidi. Jinak jejich funkce nikdy pořádně nevyužijete. V tomto konkrétním případě šlo o to vysvětlit, jak využívat Skype pro efektivnější schůzování a ušetřit tak hodiny na cestách, jak sdílet dokumenty pomocí OneDrive, jak si lépe plánovat schůzky, nebo třeba jak rychle ukládat a vyhledávat dokumenty. Zkrátka naučit se pracovat úplně novým způsobem.

Při školení zaměstnanců hráli důležitou roli interní ambasadoři. Na naši výzvu zareagovalo víc než 350 lidí, kteří měli chuť se všechno naučit jako první, pomoct svým kolegům porozumět změně a zvládnout nové technologie. Tuhle skupinu jsme proškolili a dál jsme jí pomáhali s komunikací, adopcí i tréninkem.

Abychom mohli rychle reagovat na požadavky a aktuální dotazy zaměstnanců, vytvořili jsme online univerzitu – taková dvě televizní studia v Praze a v Bratislavě. Do Bratislavského studia jsme vysílali přes Microsoft Surface Hub a v manice jsme měli statickou kameru. Každý týden jsme díky nim mohli ukázat ambasadorům tipy a triky v reálném prostředí, radili jsme jim a zodpovídali otázky, na které přišli během používání. Vysílalo se přes Skype Meeting Broadcast a otázky se k nám dostávaly chatem. Akademií prošlo asi 500 zaměstnanců. Díky ní se nám podařilo dostat nový systém práce rychle a efektivně mezi lidi.

Ze zpětné vazby na celou změnu máme radost. Zaměstnanci zmiňovali hlavně to, že jim nové řešení usnadní práci s e-maily, organizaci pracovního času a pomáhá spolupráci v týmech. Líbí se jim, že můžou pracovat odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení, což má celkově dopad na jejich spokojenost.

Martin Kubík, CIO Tatra banky, k projektu řekl:

„Pri máloktorých technických zmenách sme si uvedomili, že je to aj o kultúrnej zmene. Ak zmeníme iba techniku a nevenujeme podpore adopcie užívateľov dostatok energie, málokedy sa nám podarí doručiť všetky benefity, ktoré sme si od zmeny sľubovali. Mám radosť, že v tomto projekte sa do adopcie a pochopenia kultúrnej zmeny investuje potrebný čas.“

Děkujeme za báječnou spolupráci!