Jakub: Grafika musí zaujmout. Nikdo nechce číst sáhodlouhé návody

I v takové firmě, jako je manica, musíme umět pracovat s grafikou na špičkové úrovni. Adopce Office 365 se ve firmách jen těžko obejde bez vizuálního doprovodu. Ať už jde o grafiku na informační plakáty nebo animovaná videa s návody. Tohle všechno má na starosti náš grafik Jakub Zeman, pro něhož je práce v manice splněným snem. 

Kubo, co přesně v manice děláš?

V manice se starám o grafiku, animovaná videa a zákaznický servis. Grafiku jsem si vždycky přál dělat. Je pro mě splněný sen, že mám v manice prostor se rozvíjet v tom, co mě skutečně baví. 

Proč je kvalitní grafické zpracování důležité i při adopci

Jde o to zaujmout. Každý člověk má spoustu svých problémů a práce k řešení. Nikdo nemá čas a energii pročítat sáhodlouhé směrnice a manuály. Mojí prací mimo jiné je, aby se nové informace dostaly k uživatelům co nejstravitelněji a co nejzajímavější formou. Mám rád, když můžu někoho vytrhnout z nudy a šedi interních dokumentací nějakým vizuálem, který přehledně a zajímavě znázorní to, co by jindy člověk musel číst a snažit se pochopit dlouhé zimní večery doma u krbu. Nebo by to třeba rovnou poslal v e-mailové schránce do spamu.  

Kdo jsi v práci?

V práci se na mé osobnosti naštěstí nic měnit nemusí. V manice jsem našel kolektiv, kterému z velké části nevadí moje často nejapné pokusy o humor. Moje mysl, která není stoicky kalkulovaná, se vysloveně hodí pro firmu zabývající se kreativní činností. Rád udržuji onu delikátní hranici, kdy si kolegy dobírám, ale na druhou stranu se snažím zachovávat jistotu, že jim kdykoliv pomůžu a budu brát věci vážně, pokud na to přijde.  

Tuším, že jako grafik jsi asi spíš ponořený v jiných nástrojích. Ale stejně, který nástroj ze sady Office 365 nejčastěji, potažmo nejraději, používáš?

Jako grafika mě nejvíc živí PowerPoint. Jeden by mávnul rukou, že to je pro amatéry. Ale když má člověk pod čepicí, dají se v něm vytvářet loga, infografiky, animovaná videa nebo nahrávat obrazovka počítače. Udělat někomu fešnou grafiku není s profesionálním programem jako Adobe Photoshop nebo Illustrator problém, ale většina normálních lidí k nim nemá přístup, a tudíž si o každou změnu musí žádat znovu. Proto když jim vše připravíte v programu, který zpravidla každý má v rámci Office 365 balíku, je to extra bonus, který zákazníkům a kolegům vyloudí úsměv na tváři. 

Co považuješ za svůj největší pracovní úspěch za poslední rok?

Jémine. Velký ohlas mělo mé animované video pro našeho velkého klienta. Vysvětlovali jsme v něm velmi složitý interní nástroj. Sami jsme pochopením problému strávili dlouhé týdny.  

Podařilo se mi taky navrhnout velmi punkový potisk do zasedací místnosti, který se i možná podaří skutečně realizovat.  

Ale projekty, u kterých se opravdu dětinsky tetelím a o které je zároveň v současnou chvíli poptávka, jsou ty, kde používám ručně kreslenou grafiku stejnou, jako v mých školních sešitech. Pravda, kdybych dával tenkráte pozor při vyučování, jak mi hlasitě doporučovaly učitelky, které mě za ono kreslení káraly, jistě bych to v pracovním životě dotáhnul jinam. Ale určitě by mě to nebavilo tolik, jako teď. 

Máš nějakého výtvarného idola? Kdo, nebo co inspiruje tvou práci?

Mám rád ranná díla Günthera Förgeho. Jeho cit pro detail hraničí snad pouze s velmi existencionálním chápáním reality Jeefa Koonse, který, byť ne přímo, inspirován mým dalším velkým idolem, čínským umělcem Yosmimoto Narem, vytvořil velmi fluidní koncept barev a tvarů zasahující do filozofie morálních hranic stacionárních gradientů na bázi vektorových křivek a světlocitlivých histogramů

….Pinterest, dost často mě inspiruje Pinterest. 

Kdo jsi mimo manicu?

Doma jsem trdlo a pecivál. Rád hraju počítačové hry a dopouštím se kreativních skopičin sahajících od malování, přes skládání hudebních textů až po amatérské divadlo. Nemít v bytě dvě kočky čtyřnohé a jednu dvounohou, tak si schizofrenicky povídám sám se sebou. 😊  Jsem introvert, ale rád si dojdu s kamarády na pivo, nebo zablbnout do divadla.   

Co považuješ za svůj největší osobní úspěch?

Rok zpátky se mi podařilo uskutečnit druhou veřejnou (mini)výstavu mých obrázků. V divadle jsem sehrál hlavní roli Vlasty Buriana ve hře Přednosta stanice a moje partnerka mne stále neopustila i přes všechny charakterové vady vypsané výše. Tomu já říkám skutečný úspěch.   

Na čem zajímavém aktuálně pracuješ?

Momentálně se zlepšuji v animaci postaviček. Před pár týdny jsem dokázal leda tak zamávat rukou, dnes už ji dokáži naučit mluvit i chodit. Stojí přede mnou úprava firemního videa z teambuildingu a v osobních projektech bych rád nahrál malou kolekci mnou otextovaných a nazvučených hospodských písní. Zní to divně, ale karanténa s lidskou soudností dokáže řádně zamávat! 

Na závěr mě zajímá, jestli jsi perfekcionista? Mám takový pocit, že všichni grafici a lidé obdaření vizuálním cítěním musí být puntičkáři.

Perfekcionista nejsem. Stav nedodělaných věcí v mém bytě o tom může podat svědectví. Moje role v týmu a v životě je spíš Idea Starter. Přijdu s myšlenkou, nadchnu pro ni sebe i ostatní a za chvíli je ticho po pěšině.  Vždycky tajně doufám, že moje myšlenka či nápad nějak obohatí ostatní o to, na co by jinak sami nepřišli. 

Zajímavými kolegy se jenom hemžíme. Mrkněte na rozhovory s dalšími našimi profíky: