Power BI – update v říjnu 2020

Mantra pro říjen v Power BI je: vizuály, vizuály, vizuály! Uplynulý měsíc přinesl nejen novou ikonu pro Power BI. Do popředí se dostává NLG (Natural Language Generation) s novým vizuálem Q&A. Tak se pohodlně usaďte, rozebereme si to detailněji.

Tento vizuál vám umožní dát Q&A přímo koncovým uživatelům a také s jeho pomocí může uživatel jednodušeji  analyzovat data, protože vizuál je přímo na kartě vizuálů. Nový vizuál Q&A podporuje cross filtr, bookmarky a téma stejně, jako jakýkoli jiný vizuál.

Chcete přidat vizuál do sestavy? Klikněte na ikonu Q&A v podokně vizualizace.

Na stránku sestavy se přidá vizuál se vstupním polem pro zadávání dotazů a několika návrhy, jak začít. Kliknutím na některý z návrhů se automaticky vyplní vstupní pole s touto otázkou a zobrazí se vám výsledek.

V opačném případě, pokud se chcete zeptat svou vlastní otázkou, zadejte ji. Hned uvidíte, jaký výsledek vám automaticky Q&A poskytne.

Jako autor sestavy máte také možnost použít tento vizuál do sestavy. Klikněte na ikonu vedle vstupního pole.

V horní části vizuálního výsledku uvidíte také informační ikonu, která zobrazí popis.

Máte také úplnou kontrolu nad formátováním vstupního pole otázky prostřednictvím karty Pole otázek (Question Field) v podokně formátování.

Aktualizovalo se také uživatelské prostředí pro vstupní pole Q&A. Uvidíte modré podtržení u slov – znamená to, že Q&A rozumí termínům z vašeho datového modelu. Červené podtržení se používá pro výrazy, které jsou nejednoznačné nebo kterým vůbec nerozumí.

Power BI a manica

Power BI máme v manice pod palcem. Stačí písknout a všechna vaše čísla si vezmeme s radostí pod palec.

Než si to rozmyslíte, mrkněte na poslední updaty a taky na naše tipy a triky v Power BI a Power Query: