Tipy v Power BI – Jak aktualizovat datovou sadu pomocí Flow

Máte datovou sadu, kterou potřebujete aktualizovat potom, co vám Flow nahraje data do databáze? Nově se to dá provést pomocí nativního konektoru, který do Flow přibyl. Respektive… Power BI konektor ve Flow byl už nějakou dobu, ale uměl jen přidat řádky do datové sady, nebo fungoval jako spouštěč Flow. Když hodnota dosáhla určité hranice, tak se Flow spustilo. Nová funkce konektoru se jmenuje Refresh Dataset a dělá úplně přesně to, co byste od ní čekali. Vyvolá aktualizaci.

Funkce Refresh Dataset

Tato funkce obsahuje pouze dva parametry. Pracovní prostor (Workspace) a Datovou sadu (Dataset). Oba tyto parametry můžete zvolit z rozbalovací lišty. Pracovní prostory umí Flow načíst všechny, do kterých mate přístup. Včetně vašeho osobního (My Workspace).

Jakmile se Flow spustí, můžete sledovat, jestli se zahájení aktualizace povedlo. Když se zadaří, objeví se v náhledu toku hláška s kódem stavu 202.

Flow vám tuhle hlášku pošle pokaždé, když se povede zahájení aktualizace. Pokud aktualizace selže v průběhu, bohužel se to ale nedozvíte. Takové případy zjistíte pouze v Power BI Service u konkrétní datové sady. Flow se tedy nestará o přístupové údaje datové sady. Všechny parametry obstarává Power BI Service.

Kdy se mi to může hodit?

Takových případů bude určitě víc, ale vybral jsem za mě dva nejdůležitější:

Předchozí datová aktualizace

Představte si, že stahujete data z REST API do databáze pomocí Flow. Data pak dále potřebujete dostat do Power BI, ale tuto databázi nemáte s Power BI propojenou na úrovni Direct Query ale na úrovni Import. Data se tedy rovnou v Power BI nezobrazí. API může vrátit rozdílný počet hodnot nebo server s databází může mít menší zpoždění signálu. Kvůli tomu aktualizace dat nebude trvat například 30 minut ale 45. Automatické aktualizace v Power BI Service se dají nastavit jen po třiceti minutách a potřebujete aktualizaci reportů hned, jak budou nová data. Tadáá! A přesně k tomu se hodí Flow konektor.

Zvýšení počtu automatických aktualizací

Samo o sobě Power BI v licenčním modelu Free a Pro nabízí pouze 8 automatických aktualizací. Limitace na toto vyvolávání aktualizace ale není. Jediné, co vám to sníží, je počet Flow toků, na které máte za měsíc nárok. Mínus jedna za každé vyvolání tohoto Flow.