Power BI – update v září 2020

V září Microsoft spojil blogy pro Power BI Desktop, Service a Mobile pod jeden. V nejnovějším oficiálním přehledu měsíčních novinek tak už najdete vše pěkně pohromadě. A že je co objevovat! My se v dnešním článku společně podíváme na funkcionalitu Smart narratives. Použijme pro ni pracovní název „chytré vysvětlivky”. Další novou a velmi zajímavou funkcionalitu – aritmetické operace v Q&A – si ukážeme někdy příště.

Microsoft vyslyšel uživatele, kteří častokrát používali PowerPoint, různé textové body, interaktivní nadpisy a další způsoby, jak přidat k datům nějaký text, vysvětlení dat. Tyto možnosti byly funkční jen napůl a postrádaly interaktivitu s daty, užitečné automatické insighty, přizpůsobení textu atd.

Smart narratives v preview

Proto všichni jistě ocení novinu, která je zatím v preview – Smart narratives (chytré vysvětlivky). Funkcionalita pomůže všem rychle shrnout vizuál a report díky boxíku s vysvětlením. Ten je navíc plně přizpůsobitelný.

Tvůrce reportu tak od teď může jednoduše např.:

  • přidat vysvětlivku ke klíčovým bodům reportu,
  • vypíchnout důležité trendy,
  • přizpůsobit jazyk vysvětlivek,
  • nebo rovnou přizpůsobit celý formát toho, jak Smart narratives boxík vypadá.

Vše tak můžete přizpůsobit na míru tomu, komu data prezentujete. Takže namísto screenshotu reportu, který třeba přidáte k prezentaci, abyste mohli přidat i vysvětlení, najednou toto vysvětlení můžete přidat přímo do reportu v Power BI.

Jak zapnete funkcionalitu Smart narratives v Power BI

Smart narrative jsou zatím v preview. Jako první budete muset funkcionalitu povolit.

File > Options and Settings > Options > Preview features a zde povolte Smart narrative visual.

V panelu Vizualizace potom klikněte na nové tlačítko Smart narratives.

Vytvoří se tak vysvětlivky pro všechny vizualizace na stránce.

Také můžete kliknout pravým tlačítkem myši na konkrétní vizuál a vybrat možnost „summarize“. Tato možnost vygeneruje shrnutí pro tuto konkrétní vizualizaci dat.

Funkcionalita je vysoce přizpůsobitelná. Můžete přidat nový text editovat stávající text. Také můžete přidat další dynamické hodnoty do svých dat.

Power BI a manica

Power BI máme v manice pod palcem. Stačí písknout a všechna vaše čísla si vezmeme s radostí pod palec.

Než si to rozmyslíte, mrkněte na další updaty a taky na naše tipy a triky v Power BI a Power Query: