Aplikace Kariérní cesty pomáhá zaměstnancům společnosti Albert směrovat další profesní rozvoj

Microsoft Awards 2021 jsou rozdány. Jsme vděční a hrdí zároveň, protože i letos si odnášíme vítězství. Tentokrát v kategorii Hybrid Workplace & Cultural change za aplikaci Kariérní cesty, která pomáhá zaměstnancům maloobchodního řetězce Albert směrovat další profesní rozvoj. 

Zpětná vazba z naší zaměstnanecké rodiny na aplikaci Kariérní cesty nám potvrzuje, že proces digitalizace interních agend dokáže při volbě správných technologických nástrojů a vhodného odborného partnera opravdu potěšit a přívětivou formou zvýšit zájem o vlastní profesní rozvoj v rámci společnosti.“ Jan Smrž, Talent&Development Consultant, Albert Česká republika, s.r.o.

Jak ukázat zaměstnancům možnosti jejich kariérního růstu?

Albert je tradiční maloobchodník s 30letou tradicí na českém trhu, se sítí více než tří stovek supermarketů a hypermarketů po celé zemi a s téměř 20 000 zaměstnanci. V rámci strategie rozvoje svých zaměstnanců hledala společnost Albert řešení, jehož prostřednictvím by každý zaměstnanec získal transparentní přehled o možnostech svého kariérního růstu.

V rekordně krátké době jsme měli vymyslet pro zaměstnance atraktivní prostředí pro plánování jejich další profesní kariéry v rámci společnosti. Hlavní důvody pro realizaci takové projektu byly dva:

  • situace na pracovním trhu a zvyšující se požadavky na flexibilitu a mobilitu,
  • proces digitalizace přinášející nové možnosti technologických nástrojů.

Nejen o vítězné aplikaci se rozpovídal náš CEO Tomáš Kutěj v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Řešením je aplikace založená na cloudových službách a nástrojích Microsoft 365

Díky plošnému využívání cloudových služeb Microsoft 365 u zákazníka jsme realizovali řešení založeného na nástrojích Power Platform, Microsoft Teams a SharePoint Online. Využili jsme tak benefity nativní integrace do stávajícího prostředí, časovou efektivitu i rychlou adopci ze strany koncových uživatelů.

Aplikace Kariérní cesty přináší ucelený přehled pracovních pozic v rámci prodejen společnosti Albert, včetně detailního popisu dané role, požadavků na odborné kompetence uchazečů, zařazení v rámci prodejny samotné a v neposlední řadě také příběhy kolegů, kteří na dané pozici již pracují. Díky definované struktuře a hierarchii pozic pak aplikace každému zaměstnanci prezentuje možnosti jeho kariérního rozvoje z aktuálně vykonávané pozice.

Po 5 měsících znají všichni zaměstnanci možnosti svého kariérního růstu

Realizace projektu proběhla v rekordně krátkém čase – 5 měsíců. Aplikace využívající nástroje Power Apps a Power Automate se stala přirozeně součástí uživatelského prostředí Microsoft Teams a nového intranetu společnosti Albert, které zaměstnanci již znají.

Aplikace umožňuje:

  • transparentní informace o možnostech kariérního růstu dostupné každému zaměstnanci,
  • vytváření talent pool kandidátů,
  • práci s rozvojem kompetencí aktivních uchazečů ze strany business partnerů,
  • rozvoj aplikace v segmentu distribučních center, integraci aplikace s interní burzou práce pro aktuálně volné pozice a v neposlední řadě prezentaci konceptu externě (web albert.cz) pro potenciální uchazeče o zaměstnání ve společnosti Albert.

Za 5 měsíců jsme udělali absolutní maximum. Aplikace je skvělá pro získávání informací. Je vizuálně hezká a přehledná. Já sám jsem na ni velmi pyšný,“ říká konzultant Tomáš Koplík, jeden z autorů aplikace. „To, co někde může být obyčejný formulář, který vyplníte a pošlete na HR oddělení. A pak čekáte, jestli se vám vůbec někdo ozve, to si díky aplikaci Kariérní cesty hned vyřídíte sami. Zaměstnancům ukáže, na jakou pozici se díky svým zkušenostem a kompetencím mohou posunout. Funguje i jako tzv. Talent Pool. Zaměstnanec si zažádá o pozici, na kterou v současné době nemá kompetence, ale personální oddělení už jej může směřovat a motivovat k dalšímu posunu, aby vysněné pozice ve firmě dosáhl,“ dodává konzultant Vojtěch Křenek, spoluautor aplikace Kariérní cesty.

Další Microsoft Awards za projekty v režii manicy

  • V minulém roce jsme získali ocenění za projekt pro Severočeské doly v kategorii Bezpečnost a ochrana citlivých dat.
  • Rok před tím jsme s naším zákazníkem Tatra banka získali první místo v kategorii Řízení digitální tranformace ve firmě. Případovou studii tohoto projektu si můžete přečíst v tomto článku.

Ozvěte se nám, milujeme výzvy

Chtěli byste parťáka, který vás důkladně provede podobně náročnou a důležitou změnou. Ozvěte se nám, my už si s tím poradíme.