Severočeské doly a.s. – Bezpečně pod křídly Defenderu ATP

Společnost Severočeské doly a.s., člen Skupiny ČEZ s manicou spolupracuje dlouhodobě. Na cestu k modernizaci pracovního prostředí prostřednictvím nástrojů a služeb platformy Microsoft 365 jsme se společně vydali už před nějakou dobou. Tentokrát jsme se podíleli na přípravě bezpečnostní strategie koncových, zejména mobilních, zařízení. V zadání nechyběl požadavek na ekonomické benefity, avšak navrhované řešení muselo především splňovat nově definované standardy proti moderním kybernetickým hrozbám.

Bezpečnostní systém ochrany koncových zařízení není věc, kterou velká společnost vymění jen tak na lusknutí prstu. V rámci postupné implementace technologií Microsoft 365 jsme důkladně analyzovali možnosti ukončení stávajícího řešení pro ochranu koncových zařízení Symantec Endpoint Security a zajištění jeho náhrady technologiemi z platformy Microsoft 365.

Proč se společnost Severočeské doly a.s. rozhodla pro změnu?

Stávající bezpečnostní řešení již neodpovídalo nově definovaným standardům bezpečnosti, zejména pak doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ale neodpovídalo ani ekonomickým požadavkům, ani roadmapě rozvoje informačních a komunikačních technologií v prostředí Severočeských dolů.

Projekt měl proto tyto hlavní cíle:

  • zajištění náhrady nevyhovujícího systému ochrany koncových zařízení,
  • doručení ekonomických benefitů nového řešení,
  • posílení oblasti bezpečnosti koncových zařízení vůči moderním kybernetickým hrozbám.

Jak vznikalo oceněné bezpečnostní řešení

Na návrhu řešení jsme úzce spolupracovali přímo s Microsoftem. Šli jsme na to postupně od analytických workshopů, přes technologické návrhy, až po finální sérii implementačních a adopčních služeb. Jinými slovy – klientovi jsme jen nezapnuli technologii, ale pomohli jsme mu doopravdy a bez problémů adoptovat nové technologické řešení!

Vznikla zcela nová bezpečnostní strategie koncových zařízení reflektující moderní kybernetické hrozby. Klient získal moderní a neustále se rozvíjející nástroje pro audit, analýzu a rozvoj bezpečnostních opatření. Nástroje a služby platformy Microsoft 365 – konkrétně M365 E3 + Windows Enterprise E5 (Microsoft Defender ATP) – dostály rozpočtu. Výsledkem je spokojenost zákazníka na všech úrovních dopadu tohoto projektu – koncoví uživatelé, realizační/technické týmy i vedení společnosti.

V čem spočívá inovativnost projektu?

Projekt je inovativní v mnoha ohledech, zejména však řešitelským pojetím. Velký důraz jsme kladli nejen na technologicko-ekonomickou stránku řešení, ale také na zajištění efektivní adopce nových nástrojů a metod zabezpečení ze strany koncových uživatelů, zaměstnanců společnosti Severočeské doly a.s.. Celkově se změna dotkla více než 1100 lidí.

Pavel Švarc, vedoucí oddělení Microsoft Severočeské doly a.s., člen Skupiny ČEZ, k projektu říká: „Aktuálně pracujeme na modernizaci našeho pracovního prostředí hlavně s důrazem na cloudové služby od Microsoft a na zabezpečení koncových stanic.  S postupným nasazováním nástrojů Microsoft 365 rozšířili implementaci o Defender ATP tak, abychom naplnili současné standardy ochrany proti moderním kybernetickým hrozbám. Zároveň jsme ale požadovali, aby změna přinesla i ekonomický benefit. A tak se nám ve spolupráci s Microsoftem a manicou podařilo poskládat řešení, které nám vyhovuje po všech stránkách a plní beze zbytku naše očekávání. Takže děkujeme za ocenění a těšíme se na další spolupráci, ať už s Microsoftem nebo manicou.

Za tento projekt jsme získali ocenění Microsoft Awards 2019 v kategorii Bezpečnost a ochrana citlivých dat.

Děkujeme Microsoftu za ocenění, moc si ho vážíme! Velké díky patří i směrem k Severočeským dolům a.s., je radost s vámi spolupracovat!

Na našem blogu najdete i podrobnou reportáž z loňského udílení Microsoft Awards 2018. Tenkrát jsme s naším zákazníkem Tatra banka v kategorii Řízení digitální tranformace ve firmě. Případovou studii tohoto projektu si můžete přečíst v tomto článku.

Chystáte podobou tranformaci i ve své firmě? Chtěli byste parťáka, který vás změnou důkladně provede. Ozvěte se nám, my už si s tím poradíme.