Novinky MS – Zaměřeno na Teams

Jak vypadá budoucnost spolupráce na dálku? Microsoft během prázdnin postupně představil soubor nových funkcionalit pro Teams, které vám trochu napoví. Tyto funkcionality mají primárně lidem vylepšit zážitek ze spolupráce na dálku. Virtuální interakce bude přirozenější, kolegové se lépe zapojí, čeká vás po všech stránkách příjemnější zážitek.

Nové funkcionality v Teams si rozdělíme na tři části podle klíčových benefitů:

  1. Lepší propojení s kolegy omezí únavu
  2. Virtuální schůzky lépe zapojí kolegy do průběhu schůzky
  3. Zvýšíte produktivitu a ušetříte čas

1. Lepší propojení s kolegy omezí únavu

Funkcionality, které zařídí, že se i na dálku budete cítit jako součást týmu, přičemž by měla odpadnout zvýšená únava ze spolupráce na dálku.

Together mód

Zkušenost říká, že lidé se během práce na dálku cítí odpojení od svého týmu. Také pociťují větší únavu, protože například online schůzky jsou náročnější na soustředění, než schůzky osobní. Together mód využívá umělé inteligence, která přenese všechny účastníky online schůzky na jedno pozadí. V podstatě vás všechny posadí do jedné lavice. V čem to pomůže? Budete se moci soustředit přímo na kolegy, a ne například na jejich rozdílná pozadí.

Tato funkcionalita bude plně dostupná v Teams během srpna. Do budoucna přibudou nové typy pozadí, nejen možnost „auditorium“ (na obrázku níže).

Obr. Microsoft

Dynamic view

Pokud nevyužijete Together mód, máte i jinou možnost, jak zlepšit své každodenní online schůzky. Dynamic view vám umožní rozhodnout se, co na obrazovce během schůzky uvidíte. Díky umělé inteligenci si můžete sami rozhodnout, jestli chcete vidět:

  • sdílený obsah (například prezentaci),
  • pouze kolegy,
  • případně vše najednou (jako na obrázku níže).

Obr. Microsoft

Spolu s dynamickým zobrazením Microsoft spouští i další očekávanou novinku – galerii účastníků online schůzky o 49 lidech. Co to znamená? Od srpna budete moci vidět na obrazovce až 49 účastníků online schůzky najednou. Toto je velký a vítaný posun.

S Dynamic view se pojí ještě další novinka – účastníky schůzky budete moci „rozesadit“ do několika virtuálních místností. Umožní vám to rozdělit účastníky větší schůzky do menších pracovních skupin.

Obr. Microsoft

Video filtry

Oblíbená funkcionalita sociálních médií dorazila i do Teams. Před tím, než se připojíte k Teamsové online schůzce, můžete se trochu, ehm, vylepšit. V Teams se ale dají použít pouze světelné filtry a zaostření kamery (což dokáže také rozmazat lehce pozadí za vámi). Na vyhlazení vrásek a umělý make-up rovnou zapomeňte.

Reflect messaging aneb Náladovač

Reflect extension je takový barometr nálady v týmu. Náladovač! Tato funkcionalita umožní manažerům (nebo třeba i učitelům) probrat s kolegy, jak se zrovna cítí. A to jak obecně, tak i pro konkrétní téma (propojení soukromého a pracovního života, jednotlivé projekty, změny v organizaci atd.).

V praxi to funguje následovně – IT administrátor přidá Reflect extension do Teams a toto rozšíření se vám objeví v menu. Funkcionalita obsahuje předpřipravené otázky, ale můžete si samozřejmě přidat jakékoliv otázky a témata, která se hodí zrovna pro váš tým. A až ucítíte, že je to potřeba, zeptejte se týmu pomocí této funkcionality. Lidé jen kliknou na emoji a manažer hned na barevné stupnici uvidí, jaká je v týmu nálada.

Funkcionalita už by se měla začít v Teamsech pomalu objevovat.

Obr. Microsoft

2. Lepší zapojení účastníků virtuálních schůzek

Lidé chtějí být součástí dění. Nové funkcionality umožní všem být živou součástí online schůzek.

Reakce v reálném čase

Virtuálním schůzkám chybí nonverbální projevy běžné pro osobní schůzky. Jak tedy vyjádříte online své pocity, aniž byste přerušovali prezentujícího? Do Teams se probojovala další oblíbená funkcionalita ze sociálních médií – reakce pomocí emoji (nebo, chcete-li, smajlíků). Účastníkům prezentace umožňují „v tichosti“ reagovat pomocí emoji.

Obr. Microsoft

Chatovací okna (Chat bubbles)

Během schůzek je chatovací okno běžně dalším prostorem pro konverzaci, zapisování nápadů a umožňuje také v tichosti reagovat, aniž byste museli přerušovat něčí prezentaci. Nicméně sledovat zároveň video schůzku a přidružený chat může být poněkud obtížné. Dnes navíc musíte ručně otevřít okno pro konverzace. Do budoucna bude chatovací okno samo vyskakovat na obrazovku, tak, aby byl chat snadno dostupný a stal se součástí video schůzky.

Živé přepisy schůzek

Teams už dnes nabízí možnost zaznamenat přepis online schůzek. Co přibude v budoucnu? Do přepisu se automaticky přidá i jméno mluvčího. Nebudete tedy muset vzpomínat, kdo co řekl. Teams zapíše automaticky do zápisu, kdo zrovna hovoří.

Zápis potom uvidíte podobně jako konverzaci chatu. U každého textu bude přiřazen i jeho mluvčí.

Obr. Microsoft

Interaktivní online schůzky až pro 1000 účastníků

Občas některá z velkých firem potřebuje dostat na online schůzku opravdu velké množství lidí najednou. Teams běžně používají firmy s desetitisíci zaměstnanci, není to tedy nic neobvyklého. Nově se na schůzky může připojit najednou až 1000 lidí.

Pokud potřebujete promluvit k ještě většímu počtu lidí, můžete skrze Teams jednosměrně vysílat až pro 20 000 připojených účastníků.

Novinky pro Whiteboard

Jak zvýšit efektivitu a interaktivitu online schůzky? Vizuálním obsahem! Microsoft Whiteboard brzy přidá například barevné lepíky pro poznámky, textová pole, možnosti pro „drag and drop“. Kolegové tak budou moci i během online schůzky tzv. čmárat na tabuli s větším polem možností.

Obr. Microsoft

3. Buďte produktivní a ušetřete čas

Vyšší produktivita, ale hlavně efektivita práce, to je to, oč tu běží. Nikdo nechce, abyste pracovali nonstop. Microsoft naopak chce, abyste ušetřili čas a práci si i patřičně užili.

Tasks

Do Teams míří aplikace Tasks. Obsáhne všechny vaše úkoly z To Do, Planneru i Outlooku. Vaše úkoly napříč projekty se prostě objeví na jednom místě. A je jedno, jestli budete zrovna přihlášeni v mobilní verzi, nebo ve svém počítači. Na tuhle novinku se obzvláště těšíme.

Obr. Microsoft

Přednastavené odpovědi

Občas se taková funkcionalita může hodit. Nemáte čas vypisovat sáhodlouhé odpovědi? Vyberete si, jednou kliknete a je to. Umělá inteligence sama napíše krátké odpovědi na základě kontextu předchozí konverzace. Nejsme si ovšem jistí, jak si tato funkcionalita poradí s češtinou.

Obr. Microsoft

Na novinky se pochopitelně velmi těšíme, i když na některé si ještě budeme muset chvíli počkat. Která nová funkcionalita zaujala vás?

Tápete v Teams? Pomůžeme vám!

Pokud v Teams pořád trochu tápete, můžeme vám pomoci. Jak? Proškolíme celý váš tým. Nebojte, neškolíme obecnosti! Školení šijeme zákazníkovi na tělo. Ozvěte se nám. Jsme v tom jeden Teams.

Neprošvihněte: