Co je nového v Teams a u jejich konkurence?

Vývoj situace okolo COVID-19 v USA i jinde ve světe ukazuje, že konec karantény a práce na dálku je pro většinu světa zatím v nedohlednu. Nástroje podporující práci na dálku jsou dnes velmi dynamicky rostoucí oblastí i v Čechách. Tři největší hráči na poli virtuálních meetingů – Microsoft Teams, Zoom Video Communications a Slack Technologies – vydali na začátku prázdnin velké aktualizace.

Online schůzka je bezesporu největší pracovní hit dnešní doby. Pojďme se podívat, co největší nástroje, které je umožňují, nabízí. Kdo z nich vychází jako vítěz?

Novinky v Microsoft Teams

Microsoft na začátku prázdnin oznámil, že chystá několik velkých novinek ve svém nástroji. Jedním z nich je propojení pracovního a soukromého života. Ty další si detailně rozebereme v dalším měsíčním přehledu novinek z Microsoftu, protože si rozhodně zaslouží samostatný souhrn. Dnes vám dáme alespoň malou ochutnávku.

Vylepšení pro Teams se týkají hlavně uživatelského zážitku během online schůzek. Každý vám potvrdí, že online schůzka vyžaduje více soustředění a zapojení. Microsoft se proto snaží online schůzky uživatelům co nejvíce usnadnit, zpříjemnit a eliminovat tak následnou únavu.

Spolu i na dálku

Číslo 1 mezi novinkami bude Together mode (mód Spolu). Umělá inteligence přenese všechny účastníky video schůzky do stejného prostředí. Simuluje tak reálnou schůzku v jedné místnosti. První fáze bude obsahovat tzv. auditorium view. Teams všechny účastníky video schůzky doslova posadí do jedné lavice. Spuštění už začalo a bude plně k dispozici během srpna. Další možnosti Together mode budou brzy k dispozici v budoucnu.

Dynamické sdílení, virtuální místnosti, galerie, filtry

Dynamické zobrazení během online schůzky nabízí další možnosti pro sdílení obsahu na obrazovce. Do budoucna budete mít možnost sdílet obsah s účastníky na obrazovce a zároveň stále uvidíte účastníky video schůzky.

Také budete mít možnost vidět velkou galerii až 49 účastníků videohovoru. Teams také nabídne virtuální místnosti, díky kterým budete moci rozdělit rozsáhlé schůzky do několika menších skupin.

Mezi další doplňky patří video filtry, které upraví osvětlení a ostření, nastavení reproduktorů, pokročilejší funkce chatu, možnost reagovat na prezentace formou gifu nebo lajku.

Teams neustále rostou. V dubnu společnost Microsoft registrovala 75 milionů aktivních uživatelů Teams denně. Oproti začátku roku je počet společností, které využívají Teamsy, trojnásobné. A Teams dnes využívá 20 společností s více než 100 tisící zaměstnanci.

Bezpečnost Zoomu a nový hardware

Velkým tématem u Zoomu je bezpečnost. Po bezpečnostních kiksech a velké kritice se Zoom zaměřuje hlavně na bezpečnost dat uživatelů neplacené verze. Jde o jeden z hlavních třecích bodů a společnost doufá, že vyřešením bezpečnosti přiláká další uživatele na úkor konkurence. Posilovat byznys se Zoomu zatím docela daří. Za první kvartál tohoto roku vykázal průměrně o 32 % vyšší měsíční útratu u stávajících zákazníků než v předchozím období.

A co nového Zoom chystá? Nedávno přibyl do portfolia hardware, který doplní služby v oblasti videokonferencí. Zoom Hardware as a Service usnadní přístup do Zoom Rooms a Zoom Phone. Hardware najdete v nabídce předplatných. Nová služba slibuje neudělat díru do rozpočtu. A jaké jsou benefity? Nízké vstupní náklady, jasně daný měsíční paušál, jednoduché pořízení, možnosti rozšíření a různé možnosti podpory.

Podobná novinka přibyla i v portfoliu Microsoft – tajemná krabička Microsoft Teams Rooms usnadní a zlepší zážitek z online schůzek. Brzy ji představíme podrobně i u nás na blogu.

Slackeři pod lupou

Slack už po sedmé ve své jedenáctileté historii posílil své portfolio chytrou akvizicí. Tentokrát přidal do rodiny nástroj Rimeto. Co Rimeto umí? Integrovat data o zaměstnancích napříč celou společností. Představte si to jako obří školní ročenku. Nebo takový firemní Facebook, který o vás shromáždí dostupné informace sám a ukáže je i kolegovi nebo šéfovi. Je to šikovný nástroj nejen pro teamledery a nové manažery, kteří tak mohou rychle prozkoumat nové teritorium. Rimeto se údajně pyšní propracovaným vyhledávacím algoritmem, který vyhledává podle jména, pracovní pozice, regionu nebo dokonce i podle zákazníka. Rimeto věří, že databáze informací o zaměstnancích dokáže posílit spolupráci a vztahy na pracovišti. Speciálně v případě, že společnost je nucena zavést povinný a dlouhodobý home office.

V rodině Microsoft najdete podobnou službu pod názvem Office Delve. S tím rozdílem, že Microsoft ani tak nesdružuje informace o lidech, ale informace o jejich práci. Pod osobními profily najdete v cloudu třeba důležité dokumenty, na kterých kolegové pracují a bez kterých se ani vy neobejdete.

 

Pro nás jsou jedničkou Teamsy

Všechny nástroje mají svá pro a proti a hodí se pro různě velké společnosti a různé specifické potřeby firem. Za nás ale svou komplexností a možností propojení s dalšími nástroji samozřejmě vítězí Teams. Speciálně pokud jste společnost s vysokým počtem zaměstnanců. Možnost jeho integrace s dalšími nástroji z rodiny Microsoft 365 z něj dělá fantastický, efektivní a bezpečný nástroj pro práci odkudkoliv.

Chcete zefektivnit firemní procesy, zjednodušit komunikaci a zlepšit spolupráci? Ozvěte se nám. Pomůžeme vám adoptovat Teams, nebo i jen proškolit celý tým. Než to domluvíme, spoustu užitečných návodů, včetně školení Teams zdarma najdete na našem webu UseTeams.