Microsoft Teams pomáhá v dnešní době třeba i vinařům

Degustace vína na dálku? I to je možné. Složitá doba je cestou ke kreativitě v mnoha odvětvích. A jedním z nich je i vinařství. Protože i degustace vína můžete díky Microsoft Teams pořádat na dálku.

První podmínkou je najít kreativního a přičinlivého vinaře, který je pro každou legraci. Druhou podmínkou je internetové připojení. A třetí, docela zásadní, podmínkou je včas se na degustaci přihlásit a objednat si domů lahve vína. Potom už si jen uděláte doma pohodlí, připravíte si něco dobrého na zub, dáte včas chladit lahve a ve správný moment kliknete na tlačítko Připojit.

Je to takhle romanticky jednoduché? Nebo je za tím něco víc? Náš Tomáš Kutěj pomáhal kamarádovi, sommeliérovi Liborovi Nazarčukovi pořádat degustace skrze Microsoft Teams. A právě zkušenost Libora Nazarčuka vyšla v časopisu Vinařský obzor. Dovolíme si ji vydat i na našem blogu, abychom všem našim sledujícím ukázali, že stačí opravdu jen chtít.

Vinařské akce a pravidla jejich pořádání v důsledku koronavirové krize

Libor Narazčuk, sommeliér

Projekt winetuber.cz a obecně větší aktivity v online prostoru jsme připravovali delší dobu, ale v poněkud jiné podobě. Například první video na YouTube jsem nahrál již v roce 2018, ale nebyla to naše hlavní priorita. Zavedení omezujících opatření v rámci vyhlášení nouzového stavu vše jen urychlilo a posunulo směrem k živým degustacím na dálku. První spontánní online degustaci jsme pro několik přátel připravili v podstatě hned následující víkend po zavedení opatření. Měli jsme totiž mít ve vinotéce v Břeclavi degustaci s vinařem, kterou jsme samozřejmě museli zrušit, a tak jsme se propojili do konferenčního hovoru a při tom několik vín společně ochutnali na dálku. Někteří jsme čistě náhodou měli doma stejná vína, což dalo degustování zcela jiný rozměr. Povídali jsme si o jednom konkrétním víně, jen ho každý ochutnával z jiné skleničky a komunikovali jsme přes různé online platformy. Nečekali jsme ani na další víkend a za několik dní jsme si degustaci zopakovali, ale tentokrát již všichni měli stejná vína, která se nám jim podařilo včas doručit, a to některým i se skleničkami, abychom měli podmínky na degustaci úplně stejné. Atmosféra byla skvělá, a tak jsme se rozhodli nabídnout možnost degustovat se mnou na dálku i dalším zájemcům.

Pokud máte dobrého kamaráda, který se vyzná v moderních technologiích a má rád víno, tak to zas tak velký technický problém není. Díky Tomáši Kutějovi jsme se rychle naučili pracovat s aplikací Microsoft Teams a on navíc dělal i technickou podporu. Radil lidem, kteří měli problém se připojit, ale těch bylo minimum. Během jedné noci jsme dali dohromady webové stránky s podrobným návodem, jak se na degustaci přihlásit a jak se pak v den degustace připojit. Od začátku jsme věděli, že nechceme, tak jak to dělal a dělá většina ostatních, jen něco vysílat, ale i přijímat. Víno je komunikativní nápoj, a proto jsme chtěli živou zpětnou vazbu s lidmi na druhé straně, aby měli možnost se na cokoliv zeptat a vzájemně si sdělit dojmy. Samozřejmě, že pokud někdo chtěl zůstat v anonymitě a stačilo mu jen poslouchat, tak jsme to respektovali.

Z naší strany projekt vnímáme spíše jako službu pro milovníky vína. Pokud bychom to brali čistě ekonomicky, tak se to moc nevyplatí, protože příprava degustací je časově hodně náročná. Touto aktivitou podporujeme iniciativu To si vypijeme (#tosivypijeme), a jsme proto rádi, že nás zase podpořila například herečka Markéta Hrubešová, která moravská vína i iniciativu To si vypijeme představila ve svém pořadu o vaření. Celkem jsme vysílali devětkrát včetně jednoho speciálního dílu, ve kterém jsme degustovali na dálku s přáteli a jejich známými až v USA. Podařilo se nám tam vína včas a v pořádku doručit, což považujeme za jeden z velkých úspěchů tohoto projektu. Lidé v USA byli z našich vín velmi mile překvapení, takže tam budeme posílat i vína na další degustaci online a ještě něco navíc. 

Na základě přání některých účastníků budeme v degustacích na dálku pokračovat. Přejdeme na režim jedenkrát měsíčně. Uvidíme, jaký bude zájem. Předpokládám, že část lidí raději přijde za námi osobně na vinotéku, vždyť ti nejbližší, co se degustací pravidelně účastnili, bydlí ani ne sto metrů od místa vysílání. Jiní to naopak mají do Břeclavi dost daleko, a právě pro ně chceme v degustacích pokračovat.

Díky interaktivnímu vysílání degustací jsme zažili také velmi vzácnou událost. V živém vysílání oznámila jedna z účastnic, že degustaci věnovala jako dárek svým rodičům, kteří seděli vedle ní, ke zlaté svatbě! Ve vysílání bylo ten večer poměrně dost Moraváků, kteří hned všichni bez jakékoliv domluvy spontánně začali zpívat „živijó“. To byl opravdu silný zážitek a asi jedna z věcí, proč to člověk vlastně dělá.

Chcete, aby vám Tomáš taky pomohl nakopnout online aktivity? Ozvěte se nám.