Microsoft Inspire 2019

Protože chceme mít pro naše klienty vždycky ty nejaktuálnější informace, vydali jsme se i letos na konferenci Microsoft Inspire do Las Vegas. V červenci je tu krásných 43 stupňů a do města se kromě hráčů Blackjacku vydává početná skupina partnerů Microsoftu. Zajímají je hlavně novinky a směr, kterým se bude firma dál ubírat. Stejně jako minulý rok nás akce nadchla a rádi bychom se s vámi podělili o pár závěrů, které si z ní odnášíme.

Satya Nadella je jednoduše výborný

Nelze nezmínit. Jeho prezentace byla opravdový zážitek. Na jeho vystoupení se přišlo podívat víc než 15 tisíc lidí. Ukazoval reálné příklady z praxe a oznámil několik zásadních produktových novinek, zejména v oblasti Azure Data & AI, a PowerApps / Power Platform. To vše zasadil do kontextu vize a strategie, se kterou hodlá Microsoft přistupovat ke svým zákazníkům. Naštěstí se na ni můžete podívat: https://inspire.microsoft.com/en-us/

Tři novinky, které nás zaujaly

Kdybychom měli vybrat tři nejdůležitější inovace, budou to hlavně nástroje a služby v oblasti zpracování dat v Azure (mj. Azure SQL Databaze Hyperscale), Power Platform (PowerApps a zejména pak jejich propojení s Azure AI Builder) a samozřejmě MS Teams jako vlajková loď nástrojů a služeb Microsoft Office 365 v oblasti komunikace a spolupráce uživatelů.

Jeden příklad z praxe vydá za celou knihu

Zazněly i reálné příklady využití technologií v praxi. Nám přišel nejpůsobivější scénář používání Azure Data / AI služeb v propojení s Power Platform v případové studii jihoafrické společnosti Phulukisa Health Solution.

Teamsy jedou!

Priority a strategie zveřejněné v průběhu conference jednoznačně potvrzují Microsoft Teams v pozici černého koně mezi nástroji pro komunikaci a spolupráci uživatelů. O žádném z produktů nebylo na konferenci slyšet tolik, jako o MS Teams. I plány investic do jeho rozvoje naznačují, že by se tento produkt mohl v budoucnu stát hlavním pracovním prostředím většiny uživatelů. Už teď ho každý den používá víc než 13 miliónů lidí a Microsoft neustále zjednodušuje jeho propojení s dalšími produkty, daty a aplikacemi.

 

Nejsilnější pocit, který jsme si s sebou ale odnesli je: Nezapomeňte se vracet z cloudu pěkně zpátky na zem! Základem úspěchu je vzdělávání vašich lidí.

Když jsme se snažili utřást informace, které jsme v rámci konference Microsoft Inspire 2019 získali, našli jsme mezi těmi všemi programovými a technologickými změnami jednoho společného jmenovatele. Tím je zvyšující se potřeba našeho rozvoje a vzdělávání v oblasti IT nástrojů a služeb. Microsoft produkuje technologie, které naši společnost ženou neskutečně dopředu. Schopnosti jeho nástrojů v oblasti datové analytiky, automatizace, umělé inteligence či komunikace a spolupráce uživatelů jsou dechberoucí a jednoznačně mají významnou přidanou hodnotu.

Naučte svoje lidi VYUŽÍVAT technologie

Rychlost a výše investic do inovací se ale často neslučuje s rychlostí a výší investic do oblasti vzdělávání jejich koncových uživatelů. Jednoduše řečeno: Prakticky se tak ocitáme v začarovaném kruhu, kdy z investic do nových nástrojů společnosti nevytěžují reálné maximum, protože nedávají lidem dostatek času a prostoru se jejich přidanou hodnotu pořádně naučit. Investice do vzdělávání zaměstnanců v oblasti IT dovedností se tak pomalu ale jistě stává tou nejdůležitější položkou plánu pro zvýšení efektivity a výkonu společnosti. Microsoft to pochopil už dávno a peníze, které pravidelně investuje do vzdělávání svých zaměstnanců a partnerů, jsou obrovské. Že by rovnítko úspěchu?

Lepší organizací práce ušetříte miliony

Naučte lidi efektivně sdílet dokumenty, plánovat a používat online schůzky či ukládat a vyhledávat informace. I tyhle základy jim každý den ušetří 10 minut času, které mohou věnovat pro firmu důležitějším věcem, než je hledání správné verze nějakého dokumentu či přesunem na schůzku. 10 minut denně znamená 5 pracovních dní ročně. Pro firmu o 100 lidech je to v osobních nákladech víc než million. A to už stojí za zamyšlení, nemyslíte?