Cloudové vinobraní: Ochutnávka z Jarního koštu
16. května jsme v našich nových prostorách uspořádali ve spolupráci s Mainstream Technologies druhé Cloudové vinobraní s podtitulem Jarní košt. U ochutnávky vín z moravských vinohradů jsme probírali otázky týkající se cloudu a s ním spojené bezpečnosti. Hosty byli naši zákazníci, kteří mají zkušenosti s cloudem a často přímo s jeho zaváděním do firmy. Sešlo se tak 25 odborníků na dané téma, kteří si mohli vzájemně radit a sdílet zkušenosti. Ochutnávkami provázel náš CEO, Tomáš Kutěj, studující vinař. 🙂
Program byl následující:
Přípitek: Rosé Pinot Noir 2018 (Víno Hort, Znojemská oblast)
1.téma: Co se děje ve firmách před vstupem do Cloudu.
1. ochutnávka: Veltlínské zelené 2016 (Malý Vinař – vinařství Mádl, Velkopavlovická podoblast)
Při první ochutnávce se diskutovalo na téma, co se dělo ve firmách pozvaných zákazníků před vstupem do cloudu. Jaká byla první myšlenka IT, když přišel nápad přejít na cloud. Co bylo z pohledu bezpečnosti nejtěžší. Jestli museli dělat nějaké kompromisy a zda znamenalo využití cloudových služeb vyšší náklady na bezpečnost. Diskuzi vedl Honza Flek z manicy, který zároveň ukázal, jak to probíhalo u jednoho referenčního zákazníka manicy. Hodně se také mluvilo o tom, co přináší firmě VPN, jestli je to pro firmu přínos z hlediska flexibility a jak funguje propojení s cloudem.
2. téma: Cloudová bezpečnost každý den
2. ochutnávka: Ryzlink rýnský VOC 2015 (Vinařství Sonberk, Mikulovská podoblast)
Po představení druhého vína a krátkém vinařském kvízu uvedl další téma Ladislav Šolc z Mainstreamu. Téma rozvedl spolu s jedním z pozvaných zákazníků z bankovního prostředí. Rozebíralo se, zda hosté považují po zkušenostech s každodenním využíváním cloudu za opravdu bezpečný, jestli využívají i pro cloudové služby bezpečnostní dohled a jaký mají úspěch. Debata se točila i kolem toho, jestli zaznamenali díky cloudovým službám více či méně útoků.
3. téma: (NE)bezpečná překvapení
3. ochutnávka: Pálava 2017 (Vinařství Hanzel, Znojemská podoblast)
Po krátké přestávce se hosté dozvěděli něco málo z historie vinařství prostřednictvím dalšího kvízu a plynule se přešlo na další téma. Představil ho Ladislav Šolc a diskuzí provázel další z hostů. Mluvilo se o nebezpečných překvapeních, se kterými se přítomní setkali v cloudových službách, jak je řešili a jaký vliv to mělo na další využívání cloudových služeb v jednotlivých společnostech.
4. téma: Uživatel – klíč k bezpečnosti
4. ochutnávka: Frankovka VOC 2015 (Víno J. Stávek, Velkopavlovická podoblast)
Po poslední ochutnávce a posledním krátkém testu vinařských znalostí vystoupil Aleš Ulmajer z manicy a předvedl, jak se uživatelé nechají snadno zmanipulovat k tomu, aby prozradili své přihlašovací údaje. Zkušenosti totiž napovídají, že nejsnadnější cesta k průniku do systému je přes uživatele a praxe potvrdila, že i ti nejvíce znalí se někdy nechají napálit.
Diskutovalo se také o tom, zda jsou lidé v jednotlivých firmách při využívání cloudových služeb bezpečnostním rizikem a jakou roli v tom hraje bezpečnostní nastavení firemního IT. Reagují uživatelé na přísnější bezpečnostní pravidla? Jak je firmy vzdělávají v oblasti bezpečnosti a co v této souvislosti funguje a co nefunguje.
Po posledním bloku pokračovala ochutnávka vín, neřízená diskuze a prezentaci vystřídal hokejový zápas, takže si na své přišli i fanoušci.
Pokud i vy fandíte cloudu a chtěli byste se zúčastnit podzimního vinobraní, napište nám na: info@manica.cz